Sběratelství‎ > ‎Sbírka vizitek‎ > ‎

Sběratelé

O sbírání vizitek
Sběratelství vizitek již dnes vymírá. Troufl bych si tento koníček zařadit do kategorie Sběratelství papírových předmětů, kterou používá český Klub sběratelů kuriozit. Na rozdíl od jiných sběratelských směrů z této kategorie, jako je sbírání kapesních kalendáříků, čajových přebalů nebo obalů od čokolád, sbírání vizitek upadá.

Klub sběratelů kuriozit řadí vizitky do kategorie "Různé obory". Neexistuje zde pro ně žádná konkrétní sekce ani skupina. Existovalo, či ještě existuje několik mezinárodních skupin sběratelů, jako je například skupina IBCC (International Business Card Collectors), která svou činnost započala v roce 1998. Využívala ke komunikaci dnes již zastaralý způsob zvaný mail listing. Později se skupina přesunula na Facebook, ale její aktivita je minimální.

V České republice se tímto koníčkem zaobírá cirka do jedné desítky lidí, z toho jich jen pět vážnějším způsobem. Odvažuji se zařadit sám sebe do té silnější skupiny. Ze Slovenska ani Německa se mi zatím nepodařilo dohledat žádného sběratele, z Polska zatím dva.

Sběratelé vizitek v České republice

Dále uvádím pět největších českých sběratelů vizitek, včetně mojí maličkosti. Přidávám odkazy na jejich stránky a velikosti jejich sbírek, zaměření, případně odkazy na články o nich a podobně.


Jan Sagalinec má pravděpodobně největší sbírku vizitek v Česku. Již přesáhla 100 tisíc kusů. Zaměřuje se na významné osobnosti, jako jsou politici, herci a zpěváci.
sbírá vizitky od roku: 1990
člen KSK: ano
velikost sbírky: přes 100 000 kusů
počet států ve sbírce: 190 (k roku 2016)
webové stránky: https://sberatel-vizitek.webnode.cz
odkazy na články: Rozhlas.cz (2017-03-14)


Roman Konvička je dalším českým sběratelem. Zajímá se o politiku, známé osobnosti, policii, hasiče, armádu a mnoho dalších skupin.
sbírá vizitky od roku: 1995
člen KSK: ne
velikost sbírky: přes 50 137 kusů
počet států ve sbírce: 98 (k roku 2018)
webové stránky: https://www.navstivenky2013.cz/


Jan Pezl z Ústí nad Labem sbírá vizitky především významných osobností, nositelů Nobelovy ceny a politiků, ale zajímají ho také navštívenky fotbalových klubů a pivovarů.
sbírá vizitky od roku:
člen KSK: ne
velikost sbírky:
počet států ve sbírce:
webové stránky: https://business-cards.webnode.cz/


Petr Havlíček dříve z Prahy, nyní ze Šumperka není ve sbírání vybíravý a má hodně oblíbených kategorií. Snaží se získat vizitky z co nejvíce zemí.
sbírá vizitky od roku: 1999
člen KSK: ne
velikost sbírky: přes 64 000
počet států ve sbírce: 154 (k roku 2018)
webové stránky: https://sbirkavizitek.webnode.cz/
odkazy na články: ŠumperskýRej.cz (2018-01-23)


Petr Kečkeš.  - A nakonec já. O sobě toho samozřejmě mohu napsat nejvíce. Vím přesně, kdy jsem se sbíráním začal, dokonce si pamatuji i impuls, respektive vizitku, která mě k tomu dovedla. Soustřeďuji se především na sbírání vizitek ze svého malého regionu, tedy Ašska. Další mojí oblíbenou kategorií je sbírání vizitek lékáren. A to jak českých, tak zahraničních, zaniklých či nových. Sbírám také vizitku starostů. Liším se od ostatních sběratelů asi hodně tím, že mě nezajímají tzv. VIP, tedy známé osobnosti, celebrity a podobně.
sbírá vizitky od roku: 1998
člen KSK: ano
velikost sbírky: přes 50 000
počet států ve sbírce: 101 (k roku 2018)
webové stránky: http://www.asskyweb.cz/sbirka
odkazy na články: Apatykář.cz (2018-01-13)