Ostatní‎ > ‎

Procházky po Ašsku

Ašsko je nádherným krajem. I když zde nenajdete velké množství památek, nedotčená příroda Vás uchvátí.

Tipy na výlety a procházky

1. Benešův palouček
Benešův palouček je místo nacházející se přímo na státní hranici s Německem. V tomto místě údajně překročil hranice Edvard Beneš když utíkal do exilu. Později zde by zřízen památníček. Po 2. světové válce, když se oblast dostala do zakázaného pásma se na něj zapomnělo, a údajně se stal častým terčem agresivity pohraničníků. Po válce byl památník opět nalezen a jeho nadzemní část umístěna před budovou základní školy na Okružní ulici. Na Benešově paloučku však zůstal nápis složený z malých kostek, prozrazující datum Benešova útěku. Dnes je místo pro laiky těžko k nalezení, protože je obklopeno množstvím velkých starých stromů a keři. Setkal jsem se zde ale s německými obyvateli kteří pamatují že v době založení se zde nacházeli jen čtyři mladé stromky. V roce 2009 sem Spolek ašských rodáků umístil lavičku, na které si můžete odpočinou nebo posvačit.
Je několik možností jak se k místu dostat (všechny jsou sjízdné i na kole):
1. z Krásné půjdete silnicí okolo železniční zastávky Aš-předměstí směrem do vesničky Neuhausen (česky Nové Domy). Hned na hranicích se však dáte doleva a půjdete pořád okolo hranici až ke krásné lesní chatě.
2. cestou okolo zahradní kolonie začínající pod ZŠ na okružní se dáte k poli kde velice opatrně přejdete koleje a pole a dojdete na signálku. Tam zahnete doprava směre, ke Krásné s hned jak se cesta poprvé ztočí, zahnete doleva, odkud se polní cestou dostanete až k paloučku.
3. po německé, červeně značené cestě od bývalé celnice do osady Prexhauser a odtud pohodlně po asfaltce až k paloučku.