Demolice bývalého Kerama

Na konci února 2014 byl po mnoha letech destrukce zbourán komplex továrny Hofmann, později známé prostě jako Porcelánka.

Továrna byla ve Forstu postavena Rudolfem Hofmannem v roce 1844 jako výrobna porcelánu z kaolinu a mastku. Firma byla postupně rozšiřována a kanceláře měla na Hlavní ulici.

Po skončení druhé světové války se továrna stala součástí národního podniku Elektroporcelán Kožlany, který zde vyráběl porcelánové součástky k elektrotechnice. Později firma přešla pod družstvo Keramo Aš, která vyráběla běžný domácí porcelán pro tuzemské i zahraniční odběratele.

Keramo zaniklo v roce 1992, ale v jeho práci pokračovala ještě firma Keramika Aš. Když i ta zanikla, celý areál postupně zpustl. Zloději kovů vykradli co mohli, zbytek zničili vandalové a počasí.

Je to pár měsíců, co jsem šel okolo na Nový Žďár. Stál tu malý autobus, který přivezl desítky kravaťáků. Zaslechl jsem, že se bude areál bourat. A skutečně. Ještě tak 14 dní zpět jsem jel po obchvatu a viděl jsem, jak se z fabriky kouří. Myslel jsem, že už se bourá, ale byl to planý poplach.

Továrna byla zcela zbourána na konci února 2014. Žádná budova nepřežila.


192020132014


Výrobky