Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2015‎ > ‎

Historický jarmark

Historický jarmark na hradě Seeberg v Seebergu (Ostrohu) se konal v roce 2015 ve dnech 24.-25. července.

I když již několikátý ročník, já jsem ho navštívil poprvé. Kromě několika folklórních souborů ze západních Čech bylo možné podívat se také na "stará řemesla", jako hrnčířství, vázání knih, výroba houslí, krajkářství a další. V areálu hradu bylo možné se pohybovat celkem volně za jednotné (dvoudenní) vstupné 180 korun (v předprodeji 140,- resp. 160,-). Tzn., že v ceně bylo zahrnuto vstupné na hrad v jeho obvyklé podobě (prohlídka nadzemních i podzemních expozic, mučírny, muzea Egerlandu) i historický jarmark a folklórní vystoupení. Ukázky řemesel se nacházeli ve vnitřních prostorech hradu, prodejní stánky na hlavním a středním nádvoří. Pódium a hlediště poté bylo vystavěno na zadním nádvoří nad ostrohem. Areál hradu jste mohli také kdykoliv opustit a projít se třeba po seebergském okolí (kostel sv. Wolfganga otevřen bohužel nebyl). Díky papírovému náramku jste byli poté identifikováni a znovu bez problému vpuštěni do hradu.

Pro běžného smrtelníka jako já měla akce několik negativ. Hlavní byla cena vstupenky. Ta byla pouze dvoudenní. I přes to, že v pátek byl pouze večerní program. Lepším řešením by byla sobotní vstupenka zvlášt a za nižší cenu. Na druhou stranu, ke každé zaplacené vstupence bylo možné mít sebou dvě děti do patnácti let věku, které vstupné platit nemuseli.
Druhou věcí byla vystoupení. Jarmark, řemesla a expozici muzea oběhnete v pohodě do půl hodiny. Takže předpokládám, že ty stovky lidí, co akci navštívili z Čech i Německa, přijeli hlavně kvůli folklórním souborům. Pořadatelům se zjevně nepodařilo získat více účinkujících, protože všechna seskupení vystupovala během dne dvakrát. Když už si zaplatíte celodenní vstupné, čekali byste, že uvidíte daleko více :/

Historický jarmark na hradě Seeberg se věnoval starému Egerlandu, tedy předválečnému Chebsku, tradicím, krojům apod. Seeberg je k tomu dokonalé místo, protože právě zde najdete nádhernou expozici Egerlandu. Tu už jsem navštívil několikrát a i během akce jsem si jí znovu prohlédl. Jsem rád, že na této kulturní akci měli své zastoupení i Ašáci. Dopoledne program zahájil právě ašský soubor Schumák z Umělecké školy Friedricha Schumana v Aši. "Své" řemeslo zde také prezentovali ašské krajkářsky, paní Jánská a paní Hannsmannová.

Další soubory byly z Mariánských Lázní a z Plzně. Zajímavou věcí (pro mě, ne tak moc pro ostatní) bylo duo Malířů (příjmení, ne povolání), které se také věnuje egerlanské historii včetně místního německého nářečí. V tu dobu většina lidí odcházela pryč, baštit párky v rohlíku, klobásky a pít pivečko.

Mezi vystoupeními sborů se na pódiu hráli pohádky. Také se děti i dospělí mohli povozit na selském voze taženém dvěma koníky. Samozřejmě, jako obvykle, místní hradní zvířena všemu také přihlížela.

FOTOGRAFIEPLAKÁT AKCE