Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2015‎ > ‎

1. Adventní neděle s rozsvícením vánočního stromu

Vánoční strom byl v Aši slavnostně rozsvícen v neděli 29. listopadu 2015, na první adventní neděli.

Tento rok byl adventní program rozdělen na dvě místa. Odpoledne probíhala akce v Sadech Míru, kde se několikrát představila skupina historického šermu Rectus z Chebu, středověká hudba Muzica Canora a vystoupili děti z MŠ Nohova, ZŠ Kamenná a ZŠ Okružní. Bylo zde také několik prodejních stánků, včetně Lumpmobilu (párky v rohlíku), trdelníků a dalších. Na pódiu probíhala soutěž o nejlépe ozdobený vánoční stromeček.

V 17:30 se poté podle programu, měl průvod lidí, nesoucích lampiony, přesunout na Poštovní náměstí, kde se měl rozsvítit slavnostně vánoční strom, měl proběhnout proslov starosty, požehnání ašského faráře a u již rozsvíceného stromu měla zazpívat několik koled ašská ZUŠka.

Přes opravdu nehezké počasí, kdy celý den pršelo, sníh vymizel a Sady Míru se pod tíhou lidu proměnili ve slizkou bažinatou břečku, přišlo na akci lidí dost. Bylo postaveno několik stanů, kam se mohli schovat před deštěm, byl zapálen oheň, kde se mohli ohřát, koupit si kafíčko apod. Lidé se sice na Poštovní náměstí poté přesunuli, ale bez lampiónů, protože pršelo.

Na náměstí to potom také proběhlo kvůli dešti trochu jinak. Stromek se rozsvítil poměrně rychle, faráře jsem neslyšel a děti zazpívali jednu píseň. Po rozsvícení se stovky lidí začali rozbíhat domů a zaplněná parkoviště u supermarketů a u pošty se pomalu začala vyprazdňovat. U stromku byl také otevřen stánek s kávou a na tržišti také kuře-stánek.

I přes výtky hnidopichů je letošní stromek celkem pěkný a odolal i několika nocím náporu silného větru, který po Česku několik stromků zlikvidoval. Jak se lidem líbil program hodnotit nemůžu. Já osobně jsem viděl na Ašsku a Chebsku skupinu Rectus už straaašně mockrát a proto jsem už trochu "imunní" vůči tomu středověkému kouzlu. Každopádně to nezavrhuji a myslím si, že letošní prvo-adventní program byl trochu jiný, než léta před tím. Lepší?


FOTOGRAFIEVIDEO


STAVĚNÍ A ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Stavění stromu 19. listopadu 2015 (foto 2x © Monika Kundtová)
Zdobení stromu 23. listopadu 2015 (foto 2x © Monika Kundtová)


PLAKÁT AKCE