Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2014‎ > ‎

Zapomenutí hrdinové

Zapomenutí hrdinové byla putovní výstava, která dorazila do Aše 10. července 2014. Umístěna byla v ašském muzeu na Mikulášském vrchu a trvala až do 31. srpna 2014.

Hlavním cílem tohoto projektu bylo, ve zkratce, připomenout, že ne všichni předváleční sudetští Němci podporovali válečnou propagandu a někteří z nich bojovali i na straně Československa a bránili tak zemi, ve které žili. Na několika panelech si návštěvník přečte příběhy těchto "zapomenutých hrdinů" a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že z hlavy se tyto informace jen tak vytratit nechtějí.

Aše se tato výstava výrazně, i když nepřímo, dotýká. A to z několika důvodů. Ašsko, jako součást sudetského území, prožívalo jistě podobné příběhy. Chci věřit, že ne všichni, kteří v roce 1938 sledovali průjezd führera hlavním městem Ašska, podporovali jeho vizi světa. Velké ašské továrnické rodiny sice podporovali propagandu již od od vzniku SHF/SdP, ale bylo zde mnoho obyčejných lidí, kteří válku nechtěli.

Když se na chvíli pošťouráte v paměti, určitě zjistíte, že mnoho lidí které jste v životě potkali má německé příjmení, i když třeba již jen v počeštěné formě. Mnoho z nich je potomky právě těch Němců, kteří podporovali Republiku a po válce mohli na našich územích zůstat.

Češi a Němci jsou historicky i kulturně neoddělitelně propojeni.

FOTOGRAFIE
PLAKÁT AKCE


ODKAZY
www.zapomenutihrdinove.cz - oficiální stránky projektu, kde se dozvíte mnoho dalších informací