Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2014‎ > ‎

Odhalení kopie pamětní desky na rozhledně

V úterý 1. dubna 2014 se po zimě otevírala rozhledna pro novou sezónu. Letos to však bylo ozvláštněno také malou slavností. Byla totiž odhalena kopie pamětní desky.

Kovová pamětní deska byla součástí rozhledny od roku 1903. Jmenovitě na ní byli uvedeni architekt Kreis, stavitel Hausner a tehdejší starosta města Aše, Emil Schindler. V roce 2011 byla deska z rozhledny ukradena nějakým idiotem, rozřezána na malé kousky a prodána do sběrny.

Město mělo v plánu nějakým způsobem na rozhlednu vrátit alespoň nalezené kousky desky, ty ale byli nakonec uloženy v muzeu a v současné době jsou součástí stálé výstavy Aš na stole a na zdi. Slévárna Heunisch v Krásné se nabídla, že vytvoří repliku desky. Proto její zaměstnanci začali hledat vhodný materiál, font i technologii. Desku se nakonec podařilo úspěšně vyrobit.

1. dubna byla tedy tato kopie spolu s menší deskou, oznamující osud té původní a velebící firmu Heunisch, odhalena za přítomnosti starosty Dalibora Blažka, místostarosty a zástupců firmy Heunisch. Musím říct, že je velice povedená. Opravdu velice malinké oslavičky se zúčastnila jen hrstka lidí, především starších. Na místo ale dorazila i celá třída mateřské školy :)

FOTOGRAFIE


Pro porovnání uveřejňuji fotku původní desky v celém i zničeném stavu i novou kopii.Z MÉDIÍ
Pamětní deska je zpět na ašské rozhledně - videoreportáž na MVTV.cz (2014-04-01)