Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2014‎ > ‎

Den železnice v Karlovarském kraji (Aš)

Den železnice v Karlovarském kraji byl svátkem železnice a zároveň měl připomenout 110. výročí setkání rakouského císaře s anglickým králem v Mariánských Lázních. Různé akce probíhaly právě v tomto městě, v Chebu ale i v Aši.

Protože se město Aš finančně na akci podílelo, byla na hlavní nádraží vyslána historická souprava v čele s parní lokomotivou 354.195, zvanou "Všudybylka". Pravda, trochu jí pomáhal Hektor zvaný Velký, ale na tom nezáleží.

Nikdy v životě jsem ještě neviděl na hlavním ašském nádraží tolik lidí, jako dnes. Sešli se zde stovky lidí, kteří přišli mašinku omrknout. Ta z Chebu přijela po patnácté hodině a na selbské koleji se nechala fotografovat do aleluja. Mezitím, na nástupiště z vlaku vystoupil rakouský císař, který si poslechl koncertík dětí z ašské umělecké školy a potom si zde i zatančil se svou císařovnou valčík.

Všudybylka se poté otočila a zamířila nazpět do Chebu. I přes hrozící riziko deště byla návštěvnost obrovská. Parkoviště u nádraží i Nádražní ulice až po Anglickou byli plné aut. Je zajímavé, že jedna mašinka sem přitáhla takovou část ašské populace. Myslím, že Facebook tomu pomohl z největší části ;)

GALERIE


PLAKÁT AKCE


Z MÉDIÍ
S oblaky dýmu dorazil do Aše vlak - videoreportáž na MVTV.cz (2014-09-23)