Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2014‎ > ‎

100. výročí posvěcení evangelického kostela v Mokřinách

U příležitost 100. výročí posvěcení evangelického kostela v Mokřinách se v neděli 28. září 2014 konala menší slavnostní akce.

V dopoledních hodinách proběhla česko-německá ekumenická bohoslužba. Od 14 hodin poté hosté navštívili mokřinský hřbitov a o hodinu později se v kostele konal koncert ašského sboru Chorus Egrensis. Akce navštívilo několik desítek lidí, minimálně polovina z Německa. Hostem byl i předseda Ašského krajanského spolku, Horst Adler.

Historie kostela
Evangelický kostel, postavený v roce 1913 podle návrhu německého architekta Otty Bartninga, patří mezi historicky nejcennější památky Mokřin. Kostel byl vysvěcen v roce 1914. Po 2. světové válce byl kostel užíván pravoslavnou církví jako kostel svatého Cyrila a Metoděje. V roce 1994 byl kostel vrácen evangelické církvi, v jejímž užívání je dodnes. Nutno dodat, že stavby architekta Bartninga jsou v Německu považovány za národní památky, a podle toho také chráněny. Evangelický kostel v Mokřinách byl první stavbou tohoto architekta. Kostel je využíván i evangelíky z Aše, protože město svůj evangelický kostel ztratilo po požáru v roce 1960.

FOTOGRAFIE


VIDEO