Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2013‎ > ‎

Nebeský vlastivědný víkend


Nebeský vlastivědný víkend pro děti a dospělé
. To byla třídenní národopisná akce, která se konala od 11. do 13. října 2013 v ašském muzeu. Během těchto tří dnů si mohli zájemci poslechnout množství přednášek z historie Ašska, prohlédnout muzeum a dokonce se účastnit dvou poznávacích výletů. K tomu všemu měli před víkend také možnost ochutnat exotické čaje a kávu.

PROGRAM
Viz plakát dole.

Pátek
Program začal v pátek 11. října v 17. hodin. Plánované zahájení starostou Blažkem se nekonalo, protože mu o tom prý zapomněli říct. Pár slov na úvod tedy pronesl Ing. František Malý. Poté proběhla prohlídka stálé expozice muzea, doplněná komentářem pana Krátkého. Následovala ochutnávka vietnamských čajů v chodbě muzea. Ing. Nepustil povyprávěl něco o čaji i Vietnamu (čaje i exponáty byly na místě ze čtvrteční akce Vietnam 2013).

Poté se návštěvníci přesunuli zpět do zasedací místnosti, kde byla zahájena první přednáška. Ta se týkala zaniklého ašského evangelického kostela nejsvětější Trojice. Byl vytvořen speciální krátký film, kde byly možná poprvé (rozhodně poprvé pro mě) veřejně promítány záběry odstřelu torza kostela, které byly pořízeny na osmimilimetrový film v roce 1977. Program o kostelu zakončil Ing. Oldřich Petrlík, který mluvil o Bohu (až moc), náboženství a víře (až přespříliš) a o Martinu Lutherovi. Upřímně, tato část mi trhala nervy na cucky, protože hodinové povídání o Bohu, evangeliích a Bibli prostě jen tak nedám.

Druhou a zároveň poslední páteční přednáškou bylo volnější povídání nazvané Vzpomínky na "čáru". Jak název napovídá, hovořilo se o časech, kdy bylo Ašsko sevřeno v železných kleštích, hranice byly zadrátované a nikdo nesměl na západ. Pan Stanislav Zelina, bývalý příslušník Pohraniční stráže a později SnB, vyprávěl o tom, jak to v Aši vypadalo po druhé světové válce z pohledu "ochránců hranic". Vzpomněl rotu v Krásné, Karibskou krizi i jeho vlastní zkušenosti s cestováním do "spřátelených" socialistických zemí.

FOTOGRAFIE
                                                                       Ing. Krátký vypráví o historii muzea i exponátech.
              Zastavení u modelu ašského náměstí.                      Ing. Zdeněk Nepustil vypráví o čaji i Vietnamu.
           Stanislav Zelina vypráví o železné oponě.                              Před koncem pátečního programu.

PLAKÁT AKCE

ODKAZY
Muzeum Aš
Dobré čaje - fotoreportáž z akce na stránce Ing. Zdeňka Nepustila