Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2013‎ > ‎

Erdäpfel - Slavnost Českosaského dne brambor

Erdäpfel - Slavnost Českosaského dne brambor byl celý název největší ašské kulturní akce roku 2013. Konala se pod Hainbergem, 17. srpna 2013.

O deseti hodin téměř do rána druhého dne se mohli lidé přijít pobavit, poslechnout hudbu, najíst se či napít. Stejně jako v minulých letech, byla i tato akce tématická. Ty předchozí se věnovali například masu nebo buchtám, letošek byl o bramborách. Brambory, jako tradiční plodina a pokrm v našem regionu se tak staly "patronem" ašských slavností roku 2013. Ty město Aš pořádalo ve spolupráci s blízkou saskou obcí Eichigt.

PROGRAM
10:00 - reprodukovaná hudba
12:00 - Marktbreiten Musikanten (německá dechová kapela)
13:00 - Eva a Vašek
14:00 - Marktbreiten Musikanten (německá dechová kapela)
16:00 - Wild Tides
18:00 - The Prostitutes
20:00 - No Name
22:00 - Abba.cz revival
po 23 hodině diskotéka

V průběhu dne navštívilo oslavy tisíce lidí. Kromě jídla a pití, také speciálně vyrobeného z brambor, mohli navštívit například kouzelnickou show nebo vystoupení extrémních sportů. Pro děti bylo připraveno množství běžných atrakcí, jako nafukovací hrad nebo malování na obličej.
Eva a Vašek, i přes to, že se mnozí lidé tomuto nápadu vysmívali, byli obrovským lákadlem hlavně pro starší generaci. Oba zpěváci poté také procházeli mezi lidmi, což byla pro jejich fanoušky velká radost, fotili se s nimi a objímali je. - Dalším účastníkem oslav byla bavorská kapela Marktbreiten Musikanten, která přijela z nového partnerského města Aše, Marktbreitu. Během obou jejich vystoupení, jako by nálada pod rozhlednou zemřela. Lidé tady zjevně nejsou psychicky připraveni na hudbu tohoto kalibru a tak jen velice málo lidí opravdu poslouchalo. Mám podezření, že většina z nich byli navíc Němci, kteří sem přijeli vlastním autobusem.

Poté na pódium nastoupila skupina Wild Tides a po nich The Prostitutes. Ani jedna z nich není mým šálkem čaje, takže jejich hodnocení by bylo stoprocentně neobjektivní ;)

Něco po osmé hodině večerní poté přišlo největší lákadlo celého dne. Slovenská skupina No Name udělala v Aši báječnou show, které přihlížela tisícovka lidí minimálně. Během jejich koncertu se setmělo a po nich lidi přišla pobavit ještě Abba.cz revival. Pro ty, kterým se poté ještě nechtělo spát, hrála reprodukovaná hudba.

FOTOGRAFIE
Marktbreiter Musikanten                                                                       Eva a Vašek
The Prostitutes                                                                                     No Name
"Byli lidé, ...                                                                                        ... bylo jídlo, ...
... byla zábava pro malé ....                                                                  ... i pro větší."

PLAKÁT AKCE

Z MÉDIÍ
Letní slavnosti byly opět největší kulturní akcí v Aši - videoreportáž na MVTV.cz (2013-08-20)