Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2012‎ > ‎

Přeshraniční gastronomické slavnosti

Přeshraniční gastronomické slavnosti byl název ašských slavností, konaných 18. srpna 2012. Jednalo se o největší oslavy města v roce 2012, spojené s výročím 140 let povýšení Aše na město a podepsáním partnerské smlouvy s městem Marktbreit. Celodenní program začal v 9 hodin a končil až po půlnoci.

Denní program byl dělen do několika kategorií, na nichž Aš spolupracovala s bavorskými městy Marktbreit a Fichtelberg a saským Bad Elsterem. Celý den jezdil zvláštní autobus kyvadlovou dopravu ze čtyř bodů na Hlavní ulici až přímo do areálu a zpět. Zdarma.

PROGRAM
09:00 - začátek sportovní část (soutěže mezi občany Aše a Elsteru)
11:00-12:00 - reprodukovaná hudba
12:00 - proslovy starostů Aše a Marktbreitu, Prof. Dr. Herberta Brauna a podepsání partnerské smlouvy mezi Aší a Marktbreitem
12:30-13:15 - Parohanka (kapela)
13:15-14:15 - Fichtelsee (kapela)
14:15-15:00 - Parohanka (kapela)
15:00 - slavnostní zahájení prezentace masných produktů
16:00-17:00 - Katarína Knechtová (kapela)
18:00-19:00 - Tleskač (kapela)
20:00-21:00 - Čechomor
22:00-23:00 - Brouci Band / The Beatles Revival
po 23:00 - diskotéka

Od devíti hodin se ve sportovním areálu začalo soutěžit. Lidé z Aše a halštrovských lázní se zde utkali v několika disciplínách.

Kulturní program začal kolem jedenácté hodiny. Přibližně ve 12 hodin pronesli své projevy starosta Aš, Dalibor Blažek a starosta Marktbreitu, Erich Hegwein. Svůj projev měl připravený i Prof. Dr. Herbert Braun, rozený ve Vernéřově. On i další sudetští občané Vernéřova se po válce přesunuli právě do dolnofranckého Marktbreitu. Braun svůj projev pronesl v češtině. Poté byla podepsána partnerská smlouva mezi Aší a Marktbreitem, které se tak stalo již čtvrtým německým partnerským městem Aše. Taneční soubor z Marktbreitu poté zatančil české tance.

Když se areál začal pomalu zaplňovat, začala hrát chebská kapela Parohanka. Tu po hodince vystřídalo dvoučlenné seskupení Fichtelsee a poté se znovu vrátila Parohanka. V odpoledních hodinách už byla obě parkoviště značně zaplněná a tak Katarína Knechtová neměla o posluchače nouzi. Další kapelou byl Tleskač a večer je na pódiu vystřídal Čechomor, asi největší lákadlo toho dne. V noci ještě nakonec zahrála skupina Brouci Band.

Po celou dobu bylo k dispozici obrovské množství jídla a pití všeho druhu, které se tentokráte nacházelo z velké části na jižním parkovišti, zatímco pódium a většina posezení na severním. Dětské atrakce byly umístěny na louce pro karavany.

Můj názor
"Hot & crowded". To je přesná definice toho dne. Počasí se tentokrát povedlo, což je v Aši docela velké štěstí. Již po poledni byl areál slušně zaplněn a s přibývajícími hodinami se zde shromažďovalo více a více lidí. Nebál bych se říct, že jich tu ten den byl několik tisíc. Byl jsem tam celý den, takže jsem to pozoroval bedlivě.

Kapely hodnotit moc nechci. Ale za zmínku určitě stojí duo Fichtelsee, na jejichž "Béé Béé" song asi nikdy nezapomenu :D

Rozhodně bych ale rád pochválil obrovské možnosti co se jídla a pití týče. Svoje stánky tady mělo několik restaurací z Aš i Hazlova, ale také z Německa. Ochutnal jsem kvasnicové pivo, klobásu, pizzu i koláče. Moc mi všechno chutnalo.

Myslím, že každý, kdo tam byl, musí uznat, že tahle akce měla masivní účast a obrovský úspěch. Snad se tak vyrovnal poměrně velký debakl ze Dne lesa 2012.

GALERIE
Podepsání partnerské smlouvy                                                             Taneční soubor z Marktbreitu
Parohanka                                                                                           Fichtelsee
Katarína Knechtová                                                                             Čechomor
Jedno z prasátek                                                                                  Dobroty

PLAKÁT AKCE

ODKAZY
Město Aš
Město Marktbreit
Město Bad Elster
Obec Fichtelberg

Z MÉDIÍ
Slavnosti "trhli" rekord v návštěvnosti - MVTV.cz (2012-08-21)
Letní slavnosti v Aši se nesly ve znamení gastronomie - článek v 5+2dny (2012-08-30)