Akce na Ašsku‎ > ‎Kultura 2011‎ > ‎

Fenomén doby smírčí kříže


"Fenomén doby smírčí kříže" byl název přednášky Jaroslava Víta konané v ašské knihovně 26. května 2011 od 16:30. Jednalo se o další akci z cyklu přednášek Za historií do knihovny.

Celá beseda trvala zhruba 90 minut. Pan Vít na ní seznámil cca 15 lidí s historií kamenných smírčích křížů, křížových kamenů, menhirů i tzv. celních kamenů. Dále mluvil o průkopnících v tomto oboru, ať už o vědcích či jen o obyčejných nadšencích, díky kterým dnes vypadá evidence smírčích křížů tak jak vypadá. Posluchači také slyšeli něco z historie ašského spolku pro evidenci těchto křížů, i o jejich úspěších a snahách vyhledávat ztracené či ukradené kříže.

Přednáška se konala ve třetím patře nově rekonstruované ašské knihovny, v konferenčním sále. I přesto, že rekonstrukce skončila teprve nedávno, zdi konferenčního sálu již zdobí malůvky zatékající vody. K dispozici byl videoprojektor. K nahlédnutí byla česká i německá literatura na téma smírčích křížů i sborníky ašského "křižácké" společnosti.

Moje hodnocení:
Akce byla pro mě přínosná, už z toho důvodu, že se člověk mohl znovu setkat s panem Vítem. Překvapilo mě, že jsem byl na akci nejmladší, většina přítomných byla důchodového věku, ale žádný problém jsem s tím neměl. Podle reakcí pana Víta jsem měl dojem, že byl dokonce překvapen že se dostavilo tolik lidí. - Trochu jsem očekával, že když se tato přednáška koná v Aši, dozvím se něco o ašských smírčích křížích, hlavně o těch dvou nezvěstných. Nejbližší kříže o kterých se však mluvilo byly ty na Maraku, v Lipné u Hazlova a kříži v Hranicích.

FOTOGRAFIE

PLAKÁT AKCE

ODKAZY
Knihovna Aš
TOPlist